Jak ułatwić dziecku proces adaptacji do przedszkola?
- Postaraj się, aby pierwszy dzień w przedszkolu nie rozpoczął się nerwowo. Zaplanuj wcześniejszą pobudkę, tak, aby poranne czynności odbyły się bez stresu i pośpiechu. Nacisk na szybkie wyjście z domu, popędzanie, łzy mamy niepewnej czy dziecko sobie poradzi, obudzą w nim lęk o to, co go naprawdę czeka w nowym miejscu. Tego dnia lepiej zarezerwować nieco więcej czasu, by spokojnie dotrzeć do przedszkola i pożegnać się. Osobą, która zaprowadzi dziecko do przedszkola, powinien być rodzic, który jest bardziej stanowczy i opanowany. Pamiętaj, że niepokój dorosłego udzieli się dziecku.
- Nie okazuj swojego lęku lub smutku. Gdy dziecko wyczuwa lęk i nieufność rodziców, niepokoi się jeszcze bardziej. Warto pamiętać, że nawet najlepiej przygotowane dziecko będzie tego dnia przepełnione emocjami. Pozwólcie mu je okazywać, ale swoje uczucia trzymajcie „na wodzy”. Dziecko musi wiedzieć, że ma w was oparcie.
- Nie przeciągaj momentu rozstania z dzieckiem – im jest dłuższe, tym trudniej jest mu się uspokoić. Nigdy nie ulegaj chęci zabrania dziecka z przedszkola, bo np. płacze podczas rozstania. Jeśli zdecydujesz się zostawić dziecko ,,jeszcze tylko dzisiaj” w domu, jest to sygnał, aby jeszcze bardziej demonstrować swoje niezadowolenie. Zwykle jest tak, że jedno ustępstwo rodzica sprawia, że wcześniej czy później dziecko postawi na swoim i zostanie w domu na dłużej.
- Po oddaniu dziecka pod opiekę nauczyciela nie pozostawaj w sali. Odbierasz mu możliwość nawiązania bliskich relacji z nauczycielem i rówieśnikami. Wyjaśnij, że przedszkole jest miejscem zabaw dla dzieci, a nie dla rodziców.
- Po pożegnaniu nie mów, że będziesz czekać na korytarzu i nie zaglądaj już do sali, by sprawdzić czy dziecko się bawi. Jeśli dziecko to zauważy, resztę dnia spędzi przy drzwiach, bo skoro rodzic zajrzał raz, to może zajrzy raz jeszcze. Jeśli wystąpią istotne problemy nauczyciel sam się z Tobą skontaktuje.
- Proponujemy, by przez pierwsze dni zabierać dziecko nieco wcześniej. Bardzo stresująca jest dla malucha sytuacja, gdy większość dzieci poszła już do domu, a on jeszcze nie. Pobyt dziecka w przedszkolu wydłużaj stopniowo.
- Pamiętaj, by odebrać dziecko o obiecanej porze. Twoja pociecha najbardziej boi się tego, że „mama lub tata nie przyjdzie”. Gdy obiecasz, że przyjdziesz po obiedzie, nie spóźniaj się. Dziecko tuż po spożyciu posiłku będzie na Ciebie czekać i martwić się Twoją nieobecnością.
- Gdy wrócicie do domu, spędź z dzieckiem czas, wysłuchaj jego wrażeń. Zauważ co sprawiło mu radość i ciesz się razem z nim. Pozwól dziecku na skargi, ale dodatkowo ich nie wyolbrzymiaj. Podkreślaj pozytywy.