Marzec w grupie Lajkoników

Witamy marzec. Deszcze myją pola, lasy, ulice. Wiatr osusza ziemię a słońce ją ogrzewa. Z dalekich krajów powracają ptaki: bociany, skowronki, szpaki. Na drzewach pojawiają się pąki, kwitnie leszczyna i forsycja. Wyrastają pierwsze wiosenne kwiaty. Wiosna tuż, tuż. A my będziemy rozmawiać o charakterystycznych cechach marcowej pogody. Pamiętajmy o odpowiednim ubieraniu się w marcu, pogoda w tym miesiącu jest bardzo kapryśna. Wiadomo -,,w marcu jak w garncu!”. Zanim zakwitną kwiaty w naszym ogrodzie, nim zazielenią się trawniki – założymy Zielony Ogródek w naszym Kąciku Przyrody. Posiejemy zboże i rzeżuchę, posadzimy fasolę, do wazonu z wodą włożymy bazie i gałęzie forsycji. Czekając na wiosnę nauczymy się piosenki pt.:,, Hej, zgniewała się zima!”:

  1. Hej, zgniewała się zima, że krokusy rosną.

       Hej, uciekała w Tatry przed zieloną wiosną.

      Biegnie do Nosala, słońce ją przypala.

     Siadła na Giewoncie, tam też świeci słońce.

  2. Hej, zielona dolina, ale góra biała.

    Hej, na Kasprowym Wierchu zima się schowała.

   Gdzie się chowasz zimo, cóż to za pomysły.

  Biegnij do Dunajca a potem do Wisły.

Podczas spacerów i zabaw w naszym ogrodzie będziemy uważnie obserwować zmieniającą się wokół nas przyrodę. Czekamy na szpaki – w ogrodzie są dla nich przygotowane mieszkanka – budki na drzewach. Przypomnimy sobie jak wyglądają i nazywają się pierwsze wiosenne kwiaty: przebiśniegi, pierwiosnki, krokusy i sasanki. Wyjaśnimy, dlaczego należy je chronić. W marcu pożegnamy zimę i powitamy wiosnę. Ze słomy i kolorowej bibuły zrobimy Marzannę – symbol odchodzącej zimy. A wiosnę powitamy kolorowym Gaikiem i piosenkami, m.in.:

Z gaikiem chodzimy, szczęścia wam życzymy!

Z gajem wstępujemy, zdrowia winszujemy!

            Nasz gaik zielony, pięknie ustrojony –

           w czerwone wstążeczki i w różne kwiateczki!

Marzec to miesiąc, w którym będziemy przygotowywać się na nadejście Świąt Wielkanocnych. Będziemy rozmawiać o tradycjach związanych z Wielkanocą, ozdobimy naszą salę, z gliny ulepimy kurki do koszyczka wielkanocnego. Będziemy bawić się przy piosence pt.: ,,Pisanki”:

Jak dobrze być pisanką, pisanką, pisanką!

Mieć kolorowe wdzianko, tak jak my!

Jak dobrze być pisanką, pisanką, pisanką!

Mieć kolorowe wdzianko i kolorowe sny!

Bo pisankom śnią się kurczaki – malowane w barwne zygzaki,

w kropki, w paski, w kurze stopki i pomarańczowe

Takie wzorki to niezła rzecz!

Każdy kurczak chciałby je mieć!

 


Warning: Undefined variable $comments_view in /home/platne/serwer214262/public_html/przedszkole1-krakow.pl/wp-content/themes/fascinate/single.php on line 74
Powrót na górę