Listopad w grupie Lajkoników

Witamy w listopadzie!  Za nami czas ,,złotej polskiej jesieni”. Świat za oknem jest coraz bardziej szary, deszczowy i mglisty. W czasie deszczu dzieci się nudzą. Dlatego tak organizujemy nasze zabawy i zajęcia, aby na nudę nie było czasu. W tym miesiącu będziemy rozmawiać o tym, jak zwierzęta przygotowują się do zimy. Listopad to miesiąc, w którym obchodzimy bardzo ważne święto – jest to Dzień Niepodległości 11 listopada. Z tej okazji wybierzemy się na Plac Matejki, gdzie znajduje się Pomnik Grunwaldzki. Dzieci przypomną sobie, jak wygląda polska flaga i godło. Na mapie Polski odszukają: Kraków, Warszawę, Wisłę.

W listopadzie dzieci utrwalą swoje wiadomości na temat pracy listonosza i poczty. Wybierzemy się na wycieczkę na pocztę. Wspólnie ułożymy historyjkę obrazkową przedstawiającą drogę listu. Poznamy różne sposoby przekazywania wiadomości: dawniej i dzisiaj. Dzieci narysują listy do Świętego Mikołaja, które wyślemy na poczcie. W listopadzie będziemy także rozmawiać o tym, jak wygląda świat późną jesienią. Zwrócimy uwagę na charakterystyczne cechy listopadowej pogody. Szarugi, pluchy i deszcze to określenia w pełni oddające listopadową pogodę. Powoli odchodzi od nas jesień przy akompaniamencie padającego deszczu. Będziemy malować szarugę jesienną i pokażemy, że plucha i deszcz też może ładnie wyglądać. Nastrojowa piosenka zainspiruje nas do poszukiwania określeń dla deszczowych kropel.

  1. Płyną chmurki, płyną mgiełki.   

        Deszcz rozsypał swe perełki

       Cały świat w deszczu pływa,

       Jesień, jesień prawdziwa..

    2. Płyną chmurki, chłód na dworze.

       Czas parasol już otworzyć.

       Cały świat w deszczu pływa.

       Jesień, jesień prawdziwa.

Pod koniec listopada zorganizujemy w przedszkolu Dzień Wróżb Andrzejkowych. Będziemy m.in. lać wosk przez klucz do wody, układać pantofelki, bawić się przy muzyce. A na zakończenie tego niezwykłego dnia włożymy do wazonu z wodą gałązkę wiśni – jeżeli zakwitnie do Wigilii, to wtedy wróżby andrzejkowe spełnią się.

Przypominamy, że cały czas trwa akcja ,,Gwiazdka dla zwierzaków”. Do  24 listopada będziemy zbierać karmę (konserwy, suchą karmę, makarony, kasze), koce, podusie, zabawki dla zwierząt ze schroniska.

W tym miejscu serdecznie dziękujemy dzieciom i rodzicom, którzy już aktywnie przyłączyli się do tej akcji przynosząc karmę, kocyki dla zwierząt ze schroniska.


Warning: Undefined variable $comments_view in /home/platne/serwer214262/public_html/przedszkole1-krakow.pl/wp-content/themes/fascinate/single.php on line 74
Powrót na górę